Elektroonilised abivahendid matkal

Matkamisel vajalike abivahendite all mõtlen siin igasuguseid seadmeid, mille abil saab midagi mõõta, orienteeruda või navigeerida, sidet pidada, infot hankida, pilte teha jne. Mis siis, et iga õige matkajuhi koti kõige viimase sahtli põhjas on alati olemas kompass, käib tegelikult igapäevane töö elektroonika abil.

 

Vanaaegsete mehaaniliste seadmetega oli asi selles mõttes lihtsam, et need ei vajanud tööks energiat, olid enamasti veekindlad, pestavad ja vastupidavad põrutustele. Kui paberkaart oli ilusasti veekindlalt pakitud, siis termomeetrid, kompassid ja muu selline kraam tavaliselt eraldi tähelepanu ei vajanud. Nüüd on olud muutunud, tehnoloogia on matkamist tundmatuseni lihtsustanud ja huvitavamaks muutnud aga samas toonud esile täiesti uued probleemid. Elektroonika vajab toimimiseks voolu, mis matkamise puhul tähendab enamasti vastupidavad akut. Veematkal kindlasti ja maal liikudes soovitavalt, peavad abivahendid olema veekindlad (või veekindlalt pakitud), vastupidav põrutustele ja muljumisele, peab töötama erineva temperatuuri juures ja olema välioludes lihtsalt käsitletav. Töökindlus vist eraldi mainimist ei vajagi, sest looduses on seadme asendamine ja remont raskendatud.

Matkajuhi eelmise põlvkonna elektroonilised abivahendid olid GPS seade, veekindel fotokas ja veekindel telefon. GPS oligi enamasti tugev ja veekindel, kui õnnestus hea telefon ja fotokas ka hankida, siis oli asi korras. Akud kestsid neil enamasti kaua või olid standardsed, mis võimaldas kasutada varuakusid. Tehnoloogia pakub aga aina uusi võimalusi ja sellega koos kasvavad ka kasutajate ootused ja mugavus. Üks korralik nutiseade täidab kõik eelpoolt toodud ülesanded ja teeb veel palju muudki. Aga samas võimenduvad ka kõik juba nimetatud probleemid: nutitelefon on vanade robustsete seadetega võrreldes õrnem ja aku lühike kestvus on selle üks peamine omadus.

Samsung proovib oma uue Calaxy S5- ga pakkuda matkahuvilistele palju uusi võimalusi ja samas leevendada mitmeid mainitud murekohti. Olen ka värske Calaxy S5 omanik ja esimesed matkadki selle abil tehtud. Esmamuljed on igatahes väga head. Plaanin lähimal ajal S5-te veelgi proovile panna ja oma katsetusi siin blogis ning meie FB fännilehel kajastada.


Nipernaadi rännak maastikumängMeeskonnakoolitused