Pildistamine matkal ja looduses

Fototarvetega on nagu muu matkavarustusega – see peab olema kerge, lihtsalt ja kiirelt kasutatav, mitte väga õrn, ilmastikukindel (veematkadel veekindel) ning akudes piisavalt energiat.

 

Ja loomulikult võiks fotode kvaliteet hea olla. Viimases osas on kahtlemata parim peegelkaamera, kuid näiteks mina viitsin seda kaasa tassida ainult siis, kui on mõne matkaviisi paremaks tutvustamiseks vaja väga kõrge kvaliteediga pilte. Eriti on see teema kajakimatka puhul, kus gruppi juhtides peegelkaameraga pildistamiseks aega ei jää. Peegelkaameratele müüakse ka veekindlaid kotte, kuid need maksavad suhteliselt palju ja ei paku lahendust muude matkavarustusele esitatavate nõuete puhul. Mõned tavalised kompaktkaamerad teevad päris häid pilte, kuid minu arvates veekindlus neil nii hea ei ole. Veekindel telefon vastab vähem või rohkem kõigile eelpool toodud nõuetele ja lisab veel ühe väga olulise eelise: öeldakse, et parim kaamera on see, mis sul kaasas on. Matkamise ja looduses liikumise osa kehtib see täielikult – kõige paremal hetkel on kaamera alati koju jäänud. Põhiline küsimus telefoniga pildistamise puhul ongi foto kvaliteet. Olen viimased paar nädalat pildistanud veekindla nutitelefoniga Samsungi Galaxy S5.

S5 pakub matkaja jaoks mitmeid eeliseid, näiteks kiire autofookus. Lihtsa näpuliigutusega saab ekraanil fookuse vedada soovitud objektile, mille automaatsel teravustamisel muutub see roheliseks. Kõik see on tehtav ka kajakimatkal ühe käega. Veel lihtsamaks muutub protsess siis kui ekraanil puudutusega pildistamise funktsioon sisse lülitada. Soovitan veematkal telefoniga pilte tehes suurema puutetundlikkuse funktsioon sisse lülitada, sest märg ekraan ei reageeri hästi. 16 megapiksline kaamera salvestab foto piisavalt suurena. Kaks pilti peaaegu samast kohast, esimene tehtud peegelkaameraga ja teine S5ga.

HDR funktsioon parandab foto kvaliteeti terava päikesevalguse ja varjude kontrastide puhul. Matkal väga vajalik, sest soovituim ilm ongi tavaliselt päikeseline. See toimib päris hästi, võrdluseks kaks pilti, millel tuleb valguse ja varju kontrast väga tugevalt esile. Kumb pilt on tehtud HDR funktsiooni kasutades!:)

Režiim “Võte ja muu“ teeb sarivõtte ja pärast saate mitme pildi hulgast valida parima pildi, erinevate piltide parimad näod, mis hiljem ühele kokku liidetakse (hea kasutada grupipildi puhul) ja liikumisega seotud efektid. Esimene efekt liidab liikuva objekti erinevad asukohad ühele pildile ja teine tekitab kiire liikumise efekti. Valikuline fookus laseb ka peale pildi tegemist fookust muuta, kuid seda kasutades pead objektile lähedal olema. Lisaks paljude võimalustega piltide töötlemise ja videote lõikamise rakendus. Saad kohe matkalt koju sõites materjali töödelda.

Telefonil pole optilist suurendust ja kui looduses kedagi väga põnevat näed, siis on see tavaliselt sinust kaugel. Kas siis jääb pilt tegemata? Ka siin on väike nipp abiks. Selge on see, et telefoniga aasta loodusfotot tegema ei lähe, kuid sõprade ees hooplemiseks piisab pildist, mis on tehtud läbi binokli. Nii näiteks pildistas Triin Galaxy S5-ga läbi Swarovski binokli eile Alutagusel karu.

Praeguseks võib öelda, et reklaampiltide jaoks peab ikkagi aeg-ajalt peegelkaamera kaasa tassima, aga veekindel nutitelefon korraliku kaameraga koos kõigi oma funktsioonidega on muutunud juba nii heaks, et kompaktkaamera matkale võtmises mina väga mõtet ei näe.


Nipernaadi rännak maastikumängMeeskonnakoolitused