Hiiumaal traktori, hüljeste ja laidudega

mt_image

Kui mujale Eestisse trügib suvi aegamisi sisse siis Hiiumaa laidudel on suvi saanud jala uksevahele küll.  Käisime Hiiumaa laidude kajakimatkal ja see oli vägev. Mõnus üllatus oli juba matka alustades...

 

Enne matka oli ilm sombune ja pilves, ilmaennustus näitas esimeseks päevaks sooja, kohati päikest ning teiseks päevaks vihma, öösel pidi juba sadama hakkama. Võtsime kaasa varustust arvestusega, et teine päev tuleb märg.  Kajakid asju täis, vestid ja anorakid seljas tegime sissejuhatust aerutamisse kui ühe hetkel enam ei kannatanud seda palavust ja päikest välja ning anorakk tuli ära võtta. Keegi oli pilved laiali ajanud ja päike siras lagipähe. 

Kui tegime peatuse Kaevatsi laiul, et lõunatada vaatasime tuldud teed. Hiiumaa sai korraliku sahmaka omale kaela, meie aga nautisime tuulevaikust ja päikest, merigi oli peaaegu plekk. Kui Hanikatsi poole aerutasime tulid meile vastu mustad pilved ja Vareslaiu taga oli näha tugevat sadu. Olime kõik valmis märjaks saama, aga EI! Päike paistis ja ilm oli mõnus. Hetkel on Hanikal korralik hein. Hanikatsi maja juures peaks toimuma juulis heinategu, saab siis vähe vabamalt saarel seigelda. Kuid ega kõrge rohi preagugi ei seganud. Kui oma seltskonnaga laialehises metsas käidud, laudale pilk peale visatud siis olid ka põhikohtadesse korralikud rajad sees. 

kajakimatkal2Hanikatsi lõunatipust hakkasime läbi binoklite esimesi hülgeid nägema, sealkandis on viigerhülged. Nad on häbelikumad kui hallhülged ja natuke kassi näoga. Kõrgelaiule jõudes panime laagri püsti ning vahetasime riided, tegime süüa ja läksime laiule kolama. Kõrgelaiu põhjatipust vaadates lugesime kokku ca 20 hüljest. 3 neist olid eriti lähedal meile, üks huviline aga tuli päris rannavette uudistama, et mis elukad meie veel oleme. Õhtu oli pikk ja valge ning lõkke ääres oli hea juttu ajada ja vorstikesi grillida. 

Järgmisel päeval paistis päike, VIHMA EI SADANUD :). Tegime hommikuks putru ja võileibu ning asusime teele. Hanikatsil väike puhkepeatus ning suund Saarnakile. Saarnakil oli peale meie veel inimesi, üks härra lõikas seal trimmeriga majade ümber heina ning naisterahvas kutsus meid kohvile/teele, neil oli juhusilikuks 2 kannu valmis saanud :). Pärnamäe ränk jättis võimsa mulje.  Vaade merele ning laialiulatuvad suureharulised lehtes puud. Ehk tekitas sellise erilise tunde hoopis energiasammas mis seal olema peaks, kes teab.

 Kaevatsi lõunatipust läheb "tee" Hiiumaale, läbi mere. Tee on märgitud toigastega, et näeks kus sõita kui vesi kõrge. Laiu ja Hiiumaa vahe on ca 500m, nii et jala saab sealt alati üle, eelmine aasta oli mitmeid kordi vesi seal nii madal, et pidime kajakkidest välja tulema ja enda järel neid vedama. Kui "tee äärde" jõudsime juhtuski nii, et andsime teed maismaasõidukitele. Meie eest vurisesid läbi nii traktor kui ka üks maastur. Huvitav oli vaadata kuidas maismaasõidukid meres oma kohta otsivad. 

{youtube}0Q7xIJNewQw&feature{/youtube}

Hiiumaa laidude vahel on vesi madal ja seetõttu soojeneb kiirelt.  Hiiumaa laidudel on kõige soojem merevesi Eestis.

Hiiumaa laidudel näeme!

Raimo


Nipernaadi rännak maastikumängMeeskonnakoolitused