Merejää seisust ja uisutamisest

Meri hakkas vaikselt kinni külmuma juba novembri lõpus. Detsembri keskel olid kinnised lahed juba täielikult jääga kaetud ja näiteks Haapsalu lahes oli jõulude ajal jää paksus kohati 20cm ning räägiti jäätee avamisest. Detsembri lõpu külmad ilmad kasvatasid jääkatet kiiresti ja aasta lõpuks olid Väinameres täielikult ning Liivi lahes kuni Kihnu saareni meri kaan all.

 

 

Jõulude ajal käisime 360 matkajuhtidega olukorraga tutvumas ja tegime uisumatka Suures Väinas. Uisutasime mandrilt Kesselaiuni, tuuri ümber laiu ja tagasi. Mandri ja Kesse vahel oli jääkatte paksus stabiilselt 8-9 cm: pildid ja videod 360 Facekooki lehel. Kessest lääne suunas oli tuul jääd lõhkunud ja kohati võis näha veel vaba vett. Siis katsid tugevad sajud jää lumega ja uisutada enam ei saanud.

 

Viimaste päevade sulailm ja vihm on lume jää pealt täielikult sulatanud. Tuul on lõhkunud jääd Liivi lahes Kihnu ümbruses, kuid Väinameri on jääs. Haapsalu lahel on jääd juba nii palju, et lühike sula seda oluliselt ei mõjuta. Laupäevaks ja pühapäevaks lubatakse taas külma ilma ja väga suure tõenäosusega saab Haapsalu lahel nädalavahetusel uisutada.

 

PS, ise merejääle uisutama minnes kontrolli enne kindlasti jää paksus, võta kaasa vajalik varustus ja veendu oma turvalisuses.


Nipernaadi rännak maastikumängMeeskonnakoolitused Firma suvepäeva tegevused vali kohe