Alutaguse jäljeküti paradiis

Sõitsime esmaspäeval Alutagusele karude talvepesasid otsima ja leidsime eest ideaalsed olud. Eelmise nädalal maha sadanud lumi oli sulamata ja taevas paistis soe aprillipäike. Metsloomad olid aktiivsed. Nägime kolme päeva jooksul kokku vähemalt 16 erineva loomaliigi jälgi: karu, hunt, ilves, põder, metssiga, metskits, rebane, kährik, mäger, metsnugis, tuhkur (või/ja mink), nirk (või/ja kärp), kobras, orav (või/ja lendorav?), valgejänes ja halljänes.

Hundi jäljed lumekoorikulIlvese jälg metsakraavi jäälPõdra jäljed

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuhkru ja mingi jälgedel on praktiliselt võimatu vahet teha. Aimata võib ainult elupaiga järgi. Mingi jälgi võib leida peamiselt vee lähedalt, tuhkru omasid ka veest kaugemal.

Tuhkru või mingi jäljerida

 

 

 

 

 

Olen matkadel ikka rääkinud, et valgejänese tagakäpad on nagu räätsad. Sellel pildil on hästi näha, „räätsasid“ koorik kandis, käppasid mitte.

Valgejänese jäljed

 

 

 

 

 

 

 

Leidsime umbes 10 erineva karu jäljed ja talvepesa. Karu jälgi oli nii palju, et mingil hetkel ei saanud enam aru, kes kus jooksis. Suured isased, emad kutsikatega, jälje laiusi alates11 kuni 17 cm. Jälgede järgi saab öelda, et suurem ärkamine toimus eelmise nädala lõpus. Esimesed päevad veedeti pesade juures "karutükke" tehes ja pikutades ning suurem liikumine algas eile. Kõik korraga, nagu oleks see eelnevalt kooskõlastatud.

Pesakoha ümbrus on jälgi täisMurtakse noori puidLõhutakse sipelgapesiMurtakse puidRonitakse puude otsas - need jäljed olid umbes 4 m kõrgusel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nende piltide juures on vaja natuke ettekujutusvõimet. Suur isakaru seisis seljaga puu poole ja hõõrus turjaga tüve – karuklassika. Nii märgistavat isakarud oma territooriumi, sest neil on lõhnanäärmed turja peal.

Tagakäppade jäljed kandadega vastu puudSama vaade kaugemalt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karusid, nende talvepesi ja ärkamisejärgseid tegevusi vaatame kohe-kohe algavatel karusafaritel. Metsloomade jälgi ajame jälle järgmisel talvel räätsamatkadel.


Nipernaadi rännak maastikumängMeeskonnakoolitused