kajakimatk hiiumaa laidudel

Kaks päeva Hiiumaa laidudel

Hiiumaa laiud on meie arvates parim kajakimatka piirkond Eestis. Kauni looduse ja rikkaliku kultuuripärandiga laiud asuvad üksteisest parajal kajakisõidu kaugusel. Laidude vaheline meri on madal, soe ja aerutamine tuulte ning lainete eest kaitstud.

Hiiumaa laidude matka muudab eriliseks just Väinamere laidude olustik. Suvel on Väinameri alati soe ja sõbralik. Pea kogu matk kulgeb laidude läheduses madalas vees ja on lainete eest kaitstud. Ainult ühes kohas, Hanikatsi silmas, võib tugevama tuulega merelained näha. Kuid need ei paisu kunagi nii suureks kui avamere ääres ja meie senise kogemuse põhjal on paljudele osalejatele hoopis matka kõige kihvtim osa.

mt_ignore

Inglise keeles saaks seda matka iseloomustada mõistega island hopping – sõit ühelt saarelt teisele. Kusjuures ükski ülesõit ei kesta üle tunni ja laidudel teeme jalutuskäike sisemaaga tutvumiseks. Laiud ise on äärmiselt põnevad ja mitmekesised. Ühelt poolt iga eestlase jaoks laidudel-peab-olema-kadakane-karjamaa tüüpi maastik, teisalt ebatavalised metsad ja kirev kultuuripärand.

Hanikatsil näeme muinasjutulist metsa, kus iidsed pahklike tüvedega pärnad ja tammed sirutavad oma kõverdunud oksi nooremate puude vahele – just nagu mõnes populaarses fantaasiaraamatus. Kõnnime range kaitse alla kuuluvas laialehelises salumetsas, milline tegelikult peaks kasvama meist kaugel lõuna pool. Vaatame kuulsat Hanikatsi maja, kus kunagi asus kõrts ja kus praegu pidavat pimedatel süügisöödel kummalisi asju juhtuma. Hanikatsi ei jäta kedagi ükskõikseks.  

mt_ignore

Saarnaki seevastu on tuntud liivase pardiisiranna, positiivse energiaga Pärnamäe ja päikeseküllasel künkal asuva hubase majapidamise 
poolest. Ilmselt seetõttu ongi Saarnaki paljude arvates maailma kõige ilusam koht. Kõrgelaiul ootab meid mõnus väike kadakane laagriplats lõkkekoha, pinkide, katusealuse ja kuivkäimlaga. Telgiuksest avaneb miljoni-dollari-vaade otse Läänemere suurima viigerhülge lesila suunas. Kui telgid üles pandud kütame telksauna kuumaks, Kõrgelaiul on meil kaasas telksaun, kus saab korraliku leili võtta ning hiljem juba sooja Väinamerre sulpsata. 

mt_ignore 

Kliki siia, et näha kuidas matk toimub

Matka alustame Sarvest, mandrilt tulles võib auto Rohukülla jätta. Praamisõit tehtud transpordime teid bussiga alguspunkti. Peale mereaerutamise lühikursust hakkame Muhu suunas aerutama. Esimese peatuse teeme Kaevatsil, kus sööme lõunat ning tutvume laiu ajalooga. Peale maitseelamusi suundume Hanikatsile. Laiul kasvavad kadakatihnikute vahel üksikud iidsed tammed. Jalgsimatka käigus vaatame saare põhjaosas asuvat ürgmetsa, mis on rännak 5000 aasta tagusesse Eesti loodusesse, otsime Rootsi kuninga hauda ja viikingiteaegseid tuleasemeid. Lisaks asub saarel praegu kaitseala käsutuses olev kunagine talumaja, kus kuulu järgi kummitama pidi. Saame teada kellepärast on laid aiaga poolitatud ning mida me tänu sellele näha saame.

Edasi aerutame ööbimiskohta Kõrgelaiule. Kõrgelaiul filmiti mitmed aastad tagasi Baltimaade robinsonide seriaal. Üle saja aasta tagasi oli seal kõrts, millest hiidlased tänaseni legende räägivad, vaatame kuidas võisid toimetada vanad kalurid. Kõigest sellest leiame jälgi õhtusel jalutuskäigul. Ööbime saare lõunaküljel asuval lõkkekoha ja kuivkäimlaga varustatud laagriplatsil telkides. Viigerhülged on Kõrgelaiu ümbruses tavalised loomad, päeval veest välja ulatuv peanupp uudishimulikult kajakimatkajaid vaatamas ja õhtul kividel pikutamas, üle pea lendav merikotkas ning vees möllavad kalaparved. Laagripaiga juurest saame vaatlustoruga kividel lesivaid hülgeid jälgida. Õhtul kütame soojaks ka sauna, kus võtame kuuma leili ning avades saunaukse saab otse sulpsata Väinamerre

Hommikul hakkame tagasi Hiiumaa poole aerutama. Tavaliselt tulevad siis uudishimulikud hülged vaikselt liikuvaid kajakke uudistama. Kui soe on sisse aerutatud teeme lühikese sirutuspausi, Hanikatsilt suundume paljude arvates maailma kõige ilusamasse kohta, Saarnaki laiule. Saarnakil sööme lõunat ja teeme jalgsimatka laidu tutvustavale matkarajale, rada viib Pärnamäe rängale kus pidavat saama omale positiivset energiat laadida. Naudime saare maastikke, teeme jalutuskäigu ka talukompleksi juures mis on nagu miniatuurne vabaõhu muuseum ja vaatame ühte õiget saare tuulikut mis sai valmis 1880. aastal. Saarnakilt suundume Sarve, kus pakime lahti varustuse ning sõidame bussiga praamile. Tagasi Heltermaale jõuame tavaliselt kella 17.00 paiku.


Raskusaste (XX)

Kerge. Sobib ka algajatele. Aerutamismarsruudid on lainete eest hästi kaitstud.  Vesi soojeneb varem kui mujal Eestis.

Pikkus

Matka pikkus ca 27 kilomeetrit, millest esimesel päeval läbime 11.5 km. Lisaks ca 5 km jalgsi laidudel.

Pakett sisaldab

*kajakivarustust

*giiditeenuseid

*matkatoitu (2xL, 1xÕ, 1xH)

*sööginõusid

*veekindlaid pakkimiskotte

*telksauna kasutust

*telkimisplatsi renditasu

*vajadusel telgid, magamismatid ning aerutamisanorakid 

Hind

Matka hind gruppidele alates 12 inimest on 120€ osaleja kohta + KM. 

Tellimine

Tellimiseks kirjuta Taavile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või helista tel. 56632979

Osalejate arvamusi Hiiumaa laidude kajakimatkadest

Väga head muljed jäid matkast - tõeliselt hästi veedetud nädalavahetus! :)Natuke kahju küll oli, et Saarnaki laid nägemata jäi, aga ilma ei saa valida ja pühapäevaõhtust väsimust arvestades sai juba niigi täitsa parasjagu aerutatud. Üleüldine korraldus jättis igati professionaalse mulje - alates eelinfo saatmisest kuni korraliku varustuseni jne.
Ja matka parim osa oli kindlalt õhtune saun ja meres ujumine :) Matkajuhid olid ka muidugi väga toredad oma lugudega!
Tuleme kindlasti jälle :)

Maarja Laasu plaanilisest Hiiumaa kajakimatkast juuli 2016

Osalesin samuti matkal ja tegin ühtlasi seikluskaameraga tutvust. Nii mõndagi sai pildile ning sooviksin seda ka teiste osalejatega jagada. Kogemus oli uudne, süsta nägin lähedalt esimest korda. Varasemalt olen merel sõitnud vaid kummimadratsi ja praamiga :) Ilmaolud tegid sõidu põnevaks, kahjuks ka lühemaks. Super kogemus oli iglusaun mererannas.
Sellistest paaripäevastest matkadest oleksin huvitatud ka edaspidi. Aitäh korraldajatele!)

Riina plaanilisest Hiiumaa kajakimatkast juuli 2016

Minu perele sh poistele meeldis matk väga! Kutsuge teinegi kord.

Tõnu Altnurme käis perega Hiiumaa kajakimatkal augustis 2010

b_300_190_16777215_00_images_hiiumaa5.JPG b_300_190_16777215_00_images_hiiumaa4.JPG

b_300_190_16777215_00_images_hiiumaa3.JPG b_300_190_16777215_00_images_systamatkad-hiiumaa-laiud-2.jpg b_300_190_16777215_00_images_360kraadi-hiiumaa.JPG

Võta ühendust!

kermo@360.ee
Tel. 56668172

Saada päring 360 KRAADI matkatiimile